O festivalu

Program

Vstupenky

Informace

Kontakt

Ibn Battuta

Náš cestovatel se narodil 24. února 1304 v marockém Tangeru a zemřel tamtéž v roce 1368 (některé zdroje uvádí až rok 1369). Během svých cest na kterých strávil desítky let, projel velkou část tehdy známého světa. Velice často zaujímal pozici kádího, tedy soudce islámského práva. A díky svému původu i schopnostem, byl vítán nejen mezi lidmi, ale také mezi panovníky a sultány.

Na cesty vyrazil jako mladík, bylo mu 21 let, a jeho prvním cílem se stala svatá města Mekka a Medína. Rozhodl se tak vykonat Hadždž, posvátnou pouť pro každého muslima. Přestože svoji cestu plánoval na 18 měsíců, vrátil se až po více než 20. Během této doby navštívil například Bagdád, Mosul, Samarkand, Dillí a mnohá další města. Cestoval po Afghánistánu, Vietnamu, Rusku, Kavkaze, Indii i Číně. Zdolal více jak 130 000 kilometrů a to pěšky, koňmo i na lodi, a několikrát ztroskotal. Na Maledivách se zapojil do pokusu o převrat a do Číny prchnul před hněvem indického sultána.

Do rodného Tangeru se vrátil kolem roku 1347, ale po chvíli opět vyrazil na cestu. Jeho cílem byla tehdy muslimská Granada a okolní krajina. Na své poslední cestě navštívil říši Mali, s karavanou se následně vydal přes Saharu do Timbuktu a k řece Niger, odtud již směřoval zpět do Maroka.

Ibn Battúta patří nejen k významným arabským objevitelům a kartografům své doby, ale také k nejvýznačnějším cestovatelům světových dějin. Během více než 30 let na cestách projel velkou část Afriky i Asie a zavítal také do Evropy. Své cesty popsal například ve spise: Mistrovské dílo pro ty, kteří přemítají o divech měst a zázracích cestování.

Festival nese jméno tohoto cestovatele jako poděkování jemu a všem podobným, kteří svět procestovali kvůli touze po poznání a vědění, a nejen kvůli zisku, slávě a bohatství.

Ibn Battuta Fest je putovní historicko-cestovatelský festival, jehož první ročník se uskuteční v pátek 30. 5. a sobotu 31. 5. roku 2025 na místě bitvy u Hradce Králové z roku 1866. V rámci festivalu organizátoři spojí dva školní předměty, konkrétně zeměpis a dějepis, a program toho nabídne skutečně hodně.

V pátek večer budou na programu tři přednášky, dvě cestovatelské a jedna historická, následované koncertem. V sobotu bude pro návštěvníky od dopoledních hodin připraven historický program s přednáškami, diskuzemi i komentovanými prohlídkami místa bitvy. Tato část programu je pro návštěvníky zdarma.

Odpoledne se na pódiu představí cestovatelé a podělí se s diváky o své zážitky z cest po Blízkém východě a severní Africe. Nebude chybět ani diskuze s odborníky na daný region a celý den zakončí dva koncerty a finální posezení u ohně.

Festival je pojmenován po marockém cestovateli jménem Abú Abdallah ibn Battúta, jenž ve 12. století procestoval velkou část tehdy známého světa.

Cesty


1325 - 1327
1330 - 1332
1332 - 1346
1349 - 1353

Kontakt

kalat.jiri@seznam.cz
+420 737 768 811
© Ibn Battuta Fest 2024