O festivalu

Program

Vstupenky

Informace

Kontakt

Bitva na chlumu (bitva u Hradce Králové 1866)

3. července roku 1866 se jen kousek od Hradce Králové proti sobě postavilo 436 000 vojáků Pruska, Rakouska a jejich spojenců. Vojenský střet, který rozhodl Prusko-rakouskou válku, je největší bitvou, jež se uskutečnila na území České republiky a druhou největší bitvou 19. století. Smrtí za účast v potyčce mezi německými národy zaplatilo více jak 12 000 mužů, další tisíce mužů utrpěli zranění či byli pohřešováni.

Samotná bitva se odehrála na obrovské rozloze meziřekou Labe a vesnicemi Hořiněves, Benátky, Sadová, Mokrovousy a Dolní Přím. Velení pruských vojsk drželi ve svých rukou král Vilém I. a náčelník generálního štábu, generál pěchoty Helmuth von Moltke, rakouským jednotkám velel polní zbrojmistr Ludvík von Benedek.

Jedním z center bojů, které se později stalo smutným mementem celé bitvy, se stala řež v lese Svíb. Během několika málo hodin se zde střetly skupiny nepřátel a v malém prostoru bojovaly muž proti muži o každou píď země. Jen v tomto místě padlo přibližně 5000 můžu, jejichž památku zde připomínají stovky památníků rozesetých po celém lese.

Dopisovatel britských The Times napsal: “Rakušané necouvali, nýbrž vyčkali Prusů, i byl v lese nad Benátky sveden jeden z nejkrvavějších bojů muž proti muži, jakého kdy válka viděla. 27. pruský pluk vešel do lesa s 3000 muži a 90 důstojníky, a vyšel na druhé straně z lesa s 2 důstojníky a 300 — 400 muži; všichni ostatní byli zabiti nebo raněni.”

Samotnou bitvu, ale také to, co jí předcházelo, či k čemu vedla, si nechceme připomínat kvůli glorifikaci násilí a zabíjení, ale pro poučení, jenž by nám mohlo pomoci podobným masakrům předcházet.

Ibn Battuta Fest je putovní historicko-cestovatelský festival, jehož první ročník se uskuteční v pátek 30. 5. a sobotu 31. 5. roku 2025 na místě bitvy u Hradce Králové z roku 1866. V rámci festivalu organizátoři spojí dva školní předměty, konkrétně zeměpis a dějepis, a program toho nabídne skutečně hodně.

V pátek večer budou na programu tři přednášky, dvě cestovatelské a jedna historická, následované koncertem. V sobotu bude pro návštěvníky od dopoledních hodin připraven historický program s přednáškami, diskuzemi i komentovanými prohlídkami místa bitvy. Tato část programu je pro návštěvníky zdarma.

Odpoledne se na pódiu představí cestovatelé a podělí se s diváky o své zážitky z cest po Blízkém východě a severní Africe. Nebude chybět ani diskuze s odborníky na daný region a celý den zakončí dva koncerty a finální posezení u ohně.

Festival je pojmenován po marockém cestovateli jménem Abú Abdallah ibn Battúta, jenž ve 12. století procestoval velkou část tehdy známého světa.

Dokument


Kontakt

kalat.jiri@seznam.cz
+420 737 768 811
© Ibn Battuta Fest 2024